SPÝTAJTE SA CANDY
Späť na blog

Aký je správny spôsob pre vyčistenie chladničky a mrazničky?

Aký je správny spôsob pre vyčistenie chladničky a mrazničky?

Nenahraditeľné kuchynské spotrebiče, chladnička a mraznička, sú najpoužívanejšie spotrebiče v domácnosti. Ich udržanie v čistote a v dokonalej hygiene je zásadné pre zdravie a umožňuje ich správne fungovanie a dlhú životnosť.

Začnime od vonkajších povrchov: kovová časť môže byť čistená odmasťovačom, a ak máte vstavanú chladničku, postupujte podľa odporúčania výrobcu pre čistenie vonkajšieho nábytku.

Ako často ich čistíte?

Ak chcete zabrániť zápachu, plesniam a nepríjemným prekvapeniam, je dôležité vykonať kompletné čistenie najmenej dvakrát za rok a postarať sa o rutinnú hygienu aspoň raz mesačne. To isté platí pre mrazničky, musia byť pravidelne rozmrazené.

Ak chcete vyčistiť dôkladne rôzne police, stačí použiť trochu teplej vody v kombinácii s jedlou sódou alebo octom. Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré môžu uvoľňovať škodlivé látky, ale dajte prednosť tým, ktoré nie sú abrazívne, netvoria penu a dajú sa ľahko opláchnuť.

Pre pravidelné čistenie chladničky:

Vyprázdnite ju, zahoďte všetky pokazené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe a oddeľte potraviny, ktoré sú v dobrom stave. V priebehu čistenia, aby sa zabránilo ich zmenám teploty čo možno najdlhšie, vložte ich do termo vrecka;

Odstráňte všetky odnímateľné časti a demontujte police a doplnky s cieľom dosiahnutia do všetkých kútov. Umyte odnímateľné diely vodou a saponátom; umyte vnútorné plochy vodou a octom (alebo jedlou sódou);

Na zachytenie vody, ktorá môže vytekať von v priebehu umývania, umiestnite uterák do spodnej časti chladničky pre absorbovanie vytekajúcej vody.

Namontujte naspäť všetky umyté a vysušené časti.

Osobitnú pozornosť venujte tesneniu: dobre ich umyte, osušte a ošetrite niekoľkými kvapkami oleja, aby zostali mäkké.

Pre periodické čistenie mrazničky:

Kompletne ju vyprázdnite, pri čistení vám pomôže termo vrecko so správnou teplotou; nechajte otvorené dvere mrazničky na niekoľko minút pre uľahčenie topenia ľadu;

Odmrazujte mrazničku odstránením najväčších kusov ľadu špeciálnou malou plastovou lopatkou. Nikdy nepoužívajte ostré nástroje alebo oceľové nástroje, môže dôjsť k poškodeniu izolácie;

Naplňte striekaciu nádobu teplou vodou a octom rovným dielom a postriekajte vnútorné steny a pevné podlahy. Prejdite postriekané časti špongiou, ak je to nutné, opakujte postup;

Pred znovu vložením mrazených potravín starostlivo vysušte všetky steny, skontrolujte, či teplota mrazničky opäť dosiahla teplotu -18 °C.

Užitočné informácie

Zabezpečte, aby obaly na potraviny neboli v priamom kontakte so stenami chladničky. Nepreťažujte podlahy a každé jedlo uložte do správneho priestoru vhodného pre optimalizáciu rozloženia chladu.

Na policiach nenechávajte odkryté jedlo a udržujte ho vždy v poradí podľa termínu trvanlivosti, takže budete mať o všetkom prehľad a skonzumujete potraviny skôr, než sa pokazia.

Dajte do chladničky pohár s niekoľkými lyžicami jedlej sódy alebo namočenú bavlnu s octom, pomôže to zabrániť prítomnosti zápachov.

S.O.S. Dovolenka

Pred odchodom na dlhú cestu sa uistite, že v chladničke nie sú potraviny, ktoré by sa mohli pokaziť, skontrolujte dobu trvanlivosti, zahoďte otvorené plechovky a vykonajte čistenie chladničky a mrazničky.

Nenechávajte mäso, ryby a zeleninu, a to aj v prípade, že sú zmrazené. Vyhnete sa tak škodám v prípade nečakaného výpadku elektrického prúdu.

Po čistení chladničky s mrazničkou na vašej chate, ktorá zostane uzavretá na dlhú dobu, nezabudnite pred odchodom nechať dvere chladničky otvorené. Úplne ju vyprázdnite a vyčistite, aby sa zabránilo tvorbe plesne a zápachu.

18/01/16
Kategórie: